Klubinfo PDF Udskriv Email

Generelt om Søllerød Skytteforening

Vedbæk SkytteforeningDer findes mange forskellige skyttesports discipliner og Søllerød Skytteforening har altid været aktiv i mange af dem både med pistol og riffel.
Søllerød Skytteforening startede i 1910 som Vedbæk Skytteforening, der holdt skydeøvelser med riffel i baggården til det daværende Vedbæk Hotel.

Idag træner vi i klubben i mange programmer indenfor både baneskydning og terrænskydning med de fleste våbentyper. Søllerød Skytteforening er medlem af Dansk Skytteunion (DSU), De Danske Skytteforeninger (DDS) og Dansk Sportsskytte Forbund (DSF). Nyere skydeprogrammer som kombipistol, tjenestepistol og IPSC er ved at vinde indpas, og vi forventer også at gøre os gældende indenfor disse grene af skydesporten. Du kan læse mere om dette i vores dokument sektion - disciplin.

På vores faste baneanlæg i klubben skyder vi mest med luftvåben på 10m/15m afstand eller pistol/riffel standard .22 kaliber på 15m afstand. Vi har også 25m bane til standard pistol og grov pistol til præcision eller duel på vores pistolanlæg. På vores pistolanlæg kan vi også træne TjenestePistol på 12,5m aftstand. Læs mere om disse i vores dokument sektion - disciplin.

Klubbens medlemmer deltager også ofte til terrænskydning, som foregår i åbent terræn på Hanebjerg eller Kalvebod. Der skydes på skiver af varierende farve/størrelse/form på forskellige afstande. Læs mere her.

Du er ellers vedkommen til at læse mere om vores programmer i vores Klubinfo menu sektion Aktiviteter.

 

Ungdomsskytter – træning

Der har ikke altid været en egentlig målrettet ungdomstræning i klubben, men med de mange nye ungdomsmedlemmer kan vi arrangere ekstra træningsaftne. Vi vil gerne arrangere særlig ekstra-ungdomstræning på udvalgte lørdage og/eller torsdage. Du kan altid følge med i vores kalender eller i vores nyheds sektion eller kontakter os på Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen.

Træningen vil bestå af fokuseret gennemgang af udvalgte dele af god skydning – som f.eks.
grund-skydestillingen – sigtet - aftræksteknik - åndedræt – koncentration - kost – hvile.
Hver træningsaften kan bestå af noget teori, der gennemgås og drøftes med jer, og efterfølgende egentlig skydning med fokus på den gennemgåede teori. Vi stiller ikke særlige forudgående krav for at deltage i skydningen og den ammunition der bruges under ekstra-ungdomstræning er gratis.

Klublokale disposition og skydning i Rundforbi Hallen

TIRSDAG
18:30-21:30 - Søllerød Skytteforening (KASSE: sidste våben/ammo udlevering 20:30)

TORSDAG
18:30-21:00 - Søllerød Skytteforening (1. og 3. torsdag hver måned)

Senest opdateret: Mandag, 31. oktober 2016 15:13